Niby zwyczajna sytuacja, delegacje, wyjazdy służbowe, wakacje – ponad 3 tysiące ludzi potrzebujących uzyskać wizę do Wietnamu, którzy postanowili poszukać alternatywy do wizyty w urzędzie.

Jedni z polecenia, inni z reklam dowiadują się o możliwości załatwienia sprawy w internecie na stronie Wietnamwiza.com. Wystarczy wypełnić dokumenty i wysłać skan paszportu, a przy tym wszystkim nie ma potrzeby wychodzenia z domu.

Niestety okazuje się to bardzo niebezpieczne. Każda osoba, która taki skan wysłała miała możliwość wejścia do katalogu wszystkich innych przesłanych paszportów, które były dostępne pod publicznymi adresami URL.

Katalog zawierał 3491 skanów, a najstarsze pliki zostały dodane jeszcze w kwietniu 2015 roku.

Pracownikom strony Niebezpiecznik.pl udało się skontaktować z Dyrektorem firmy POLVIET, przez którą jest prowadzona strona Wietnamwiza.com, a po rozmowie dostęp do katalogu z danymi został szybko zablokowany.

Niestety podczas rozmowy wyszły ogromne braki w wiedzy o ustawie RODO, a mianowicie przedstawiciel POLVIET cały czas utrzymywał, że to firma wietnamska i działa według wietnamskiego prawa, a to wyklucza konieczność stosowania się do rozporządzenia.

Jest to oczywiście bzdura i pokazuje tylko jak niewiele firmy wiedzą o nałożonych obowiązkach i obowiązujących procedurach. Oczywiście każda firma, która chociaż współpracuje z innymi z Unii Europejskiej ma obowiązek stosować się do rozporządzenia i musi zdawać sobie sprawę z konsekwencji jakie może wyciągnąć względem nich UODO za każde naruszenie.

Link do artykułu: https://niebezpiecznik.pl/post/wyciek-3000-paszportow-wietnam-wiza/

Pomóżmy naszym Klientom uchronić się przed takimi sytuacjami, dzięki naszemu rozwiązaniu eGDPRbay wspólnie zapewnijmy im bezpieczeństwo każdego dnia!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *